„Grite“ švaros ekspertė gydytoja alergologė klinikinė imunologė Neringa Stirbienė

Daugelis norime turėti švarius ir išblizgintus namus. Švarą ir namų valymą dažniausiai siejame su vandeniu, šluostėmis ir buitinės chemijos priemonėmis. Visgi kovojant su nešvarumais nereikėtų persistengti. Nešvarumams nuvalyti užtenka kelių lašelių cheminių valiklių, o jų perdozavimas gali kenkti sveikatai.

Sterilumas – nieko gera imunitetui

Šių dienų pasaulyje gyvename švariau ir steriliau nei bet kada anksčiau. Nors švara padeda apsisaugoti nuo daugelio ligų (apie nešvarumų sukeliamus sveikatos sutrikimus skaitykite čia), nereiktų pamesti galvos dėl sterilumo – pernelyg gausiai naudojamos valymo priemonės, kurių sudėtyje yra cheminių sudėtinių dalių, laikui bėgant gali paskatinti įvairius dermatologinius susirgimus, kvėpavimo takų ligas bei alergijų rūšis.

Sterilumas gali būti ypač kenksmingas vaikystėje – susidūrimas su mažesniu mikrobų kiekiu gali būti vienas iš veiksnių, provokuojančių alergijos išsivystymą vėlesniame amžiuje. Jei nuo mažų dienų vaikas nesusiduria su alergenais, jo organizmas neįpranta kovoti su bakterijomis ir virusais.

Jei žmogus nėra alergiškas, nereikėtų gyventi per daug steriliai – perdėtas švaros siekimas gali paskatinti ir alerginius susirgimus. Visgi žmonės, kuriuos kamuoja alergijos, turėtų siekti sumažinti galimą alergenų kiekį namuose ir kasdien vėdinti patalpas, reguliariai skalbti užuolaidas ir patalynę, mažinti kilimų, minkštų žaislų ir knygų kiekį namuose.

Cheminės ar natūralios priemonės? 

Naudojant valiklius su cheminėmis medžiagomis, būtina perskaityti instrukciją ir laikytis joje pateiktų nurodymų – taip įsitikinsite, kad valymo priemonę naudojate teisingai ir nepakenksite sau bei aplinkiniams.

Valydami cheminėmis priemonėmis, būtinai mūvėkite gumines pirštines, kad nepakenktumėte odai. Naudojant tokias priemones reikėtų įjungti ventiliatorių, atidaryti langus, kad cheminės medžiagos greičiau išsivėdintų ir nepatektų kvėpavimo takus.

Ieškant alternatyvų, norint sumažinti cheminių valymo priemonių kiekį ar išvis jų atsisakyti, jas pakeisti galima natūraliomis valymo priemonėmis, kurių galima rasti kiekvienuose namuose.

Valgomoji soda

Sodos ir vandens mišinys gali būti naudojama ne tik patalpų tvarkymui, bet ir avalynės, drabužių, kilimų bei minkštų baldų priežiūrai ar net kovojant su pelėsiu. Soda gali išvalyti audinio paviršiuje esančias vyno, rūdžių ir lūpdažių dėmes. Taip pat valgomosios sodos tirpalas puikiai šalina nemalonius kvapus.

Citrinų rūgštis

Ši rūgštis – tinkama vonios kambario valymui, nes puikiai tirpdo nešvarumus. Citrinų sultys veiksmingai šalina pridžiūvusius maisto likučius ant lėkščių, puikiai blizgina metalinius įrankius ar indus, padeda pašalinti rūdis nuo paviršių.

Actas

Ši priemonė yra vienas populiariausių pasaulyje universalių ekologiškų valiklių, be to, yra saugesnė už cheminius, chloro turinčius, valiklius. Praskiestas actas puikiai tiks valant langus, medinį parketą, kilimų dėmes, dušo užuolaidas, baldų apmušalus, čiužinius, stiklo dirbinius. Taip pat jis itin efektyviai nuvalo ir išbalina keramines plyteles bei jų tarpus.

Druska

Druska buvo naudojama nuo seniausių laikų, siekiant pašalinti purvą nuo varinių daiktų. Galite pasigaminti ir druskos bei acto mišinį – šis derinys itin veiksmingas šalinant ne tik nešvarumus, esančius ant kriauklių ir dušo užuolaidų, bet ir kalkes bei pelėsį. Vis tik svarbu prisiminti, kad druska gali subraižyti kai kurių metalinių ir plastmasinių daiktų paviršių.

Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.