„Grite“ švaros ekspertas psichologas Eligijus Jokubaitis

Mano namai – mano tvirtovė. Tačiau būna ir taip, kad dėl gyvenimo tempo ir polinkio kaupti visokias gėrybes, namuose giedrą nuotaiką išlaikyti būna sudėtinga. Dar blogiau, kai jie pavirsta kančios vieta, vien pagalvojus, kad savaitgalį lauksi svečių ir reikės pagaliau susitvarkyti. Nors tvarkymosi procesą mėgsta tikrai ne visi, tyrimais įrodyta, jog žmonės, kurių namai tvarkingi, patiria mažiau streso nei tie, kurių namams reikėtų daugiau tvarkos.

Kokie namai, toks žmogus?

Nors namai ir nėra pagrindinis rodiklis, iš kurio galima spręsti apie šeimininko vidinę būseną, vis dėl to, apsilankę jo būste apie žmogų netrukus susidarome savo nuomonę.

  • Daug daiktų namuose nebūtinai reiškia, kad šeimininkas yra beviltiškas kaupikas. Jei užpildyta erdvė netrukdo nei jam pačiam, nei jo šeimos nariams gyventi ir džiaugtis namais, toks kaupikas yra tiesiog kolekcionierius.
  • Daiktų gausa gali rodyti ir kitokias žmogaus būdo savybes – uždarumą, nelankstumą, polinkį gyventi praeities įvykiais.
  • Linkusieji kaupti daiktus taip pat gali būti išgyvenę karą, skurdą, nepriteklių, patyrę traumas, o daiktus saugoti dėl pasiektų tikslų, sentimentų ir prisiminimų.
  • Polinkis tvarkytis gali būti įgimtas ir įgytas. Vieni jau gimsta su polinkiu į tvarkingumą ir organizuotumą, kitiems didelę įtaką padaro šeimos tvarkymosi ir higienos pavyzdys.

Švara ir tvarka namuose yra malonus dalykas. Tačiau jei toks žmogaus polinkis kelia stresą aplinkiniams, o pats žmogus, negalėdamas čia ir dabar susitvarkyti išgyvena stiprų nerimą, reikia susirūpinti.

Tvarka namuose – švarios mintys

Tai labai susiję. Jei išgyvename sunkumų etapą, o galvoje nerimsta mintys, kurių nesudėliojame į vieningą procesą, vienas iš efektyviausių būdų pasiekti nors šiek tiek tvarkos galvoje, yra susitvarkyti namus ar kambarį.

Pašaliniai daiktai blaško mūsų dėmesį ir trukdo susikaupti, todėl švarioje aplinkoje sudėtingas situacijas mūsų protai įveikia greičiau. Taip pat aktyviai tvarkydamiesi, įveiksime tokias emocijas kaip pyktis ar frustracija.

Tvarkymasis ir malonumas

Ar taip gali būti? Tikrai taip! Šios dvi būsenos dera tarpusavyje, reikia tik šiek tiek vaizduotės.

Keli patarimai, kaip tvarkymąsi paversti malonesniu.

  • Muziką – visu garsu! Tuo metu, kai rankos šluosto dulkes, džiauna skalbinius ar valo grindis, sutelk dėmesį į kitą veiklą – klausykis muzikos ar informacinės laidos. Taip sumažinsi nusivylimą, kad tvarkydamasis tuščiai švaistai savo laiką.
  • Namų tvarkymas – mankšta. Pakeisi požiūrį į tvarkymąsi ir, darydamas tai intensyviau, paversi jį treniruote, kuriai, beje, dėl susikaupusių dienos darbų ne visada lieka laiko.
  • Gera kompanija. Nedaryk to vienas. Tvarkytis daug lengviau su kompanija, todėl įtraukus bent vieną šeimos narį, procesas taps daug paprastesnis. Kaip sudaryti namų tvarkymo planą bei išvengti šeimos konfliktų dėl tvarkos, skaitykite čia.
  • Motyvuojantis atlygis. Po susitvarkymo apdovanok save mėgstama veikla, poilsiu, maistu ar panašiais maloniais dalykais..
Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.