Atrodo, namų švarai palaikyti diplomo nereikia, nėra ir tokių studijų. O galėtų būti! Kai aplink tokia begalė skirtingų prietaisų, baldų ir įrenginių, o visų paviršių priežiūrai galioja vis kitos taisyklės, tvarkytis „teisingai“ irgi reikia įgūdžių. Kad suklydus netektų „Google“ paieškoje įvesti „kaip restauruoti subraižytą stalą“, – keli esminiai patarimai.

Medis – išvaizdus ir labai reiklus

Natūralus medis – kiekvieno interjero puošmena, visgi tokių paviršių priežiūra reikalauja tam tikrų žinių. Jei mediena lakuota, ji ne tik sukuria atsparumą išoriniams veiksniams, bet ir saugo nuo braižymosi, tad ją valyti lengva, o sugadinti, laimei, ne taip paprasta. Tačiau nedengtiems (aliejuotiems, vaškuotiems, alyvuotiems) paviršiams didžiausi priešai yra drėgmė ir nestabili temperatūra, galintys sukelti deformacijas.

Tokiu atveju venkite arba visiškai atsisakykite šlapio valymo, nesirinkite šiurkščių šluosčių (tiks medvilnė arba vata), o kiekvieną priemonę prieš naudojimą išmėginkite ant mažai matomo, nedidelio plotelio, pavyzdžiui, vidinės stalo kojos dalies. Bent kartą per metus medinius paviršius atnaujinkite baldams skirtu aliejumi (pavyzdžiui, linų sėmenų).

Stiklas – tepus, bet nelepus

Stiklo detalės buityje suteikia ne tik modernios estetikos, bet ir galvos skausmą – iš kur tiek daug pirštų antspaudų ir kaip juos visus nuvalyti? Tam, kad stiklas blizgėtų, netrauktų dulkių ir nesibraižytų, nebūtina naudoti specialių, būtent šiems paviršiams skirtų cheminių priemonių.

Dažniausiai pakaks šilto (ne karšto) vandens ir tinkamos šluostės (geriausia rinktis mikropluošto, paskui save nepaliekančio plaukelių, bet puikiai tiks ir popieriniai rankšluosčiai). Riebalų pėdsakus pašalinsite į vandenį įlašinę paprasčiausio skysto muilo ar indų ploviklio. Atnaujinti stiklo paviršių blizgėjimą padės švelnus acto tirpalas, o sumažinti rasojimą – skutimosi putos.

Stiklo keramikai (pavyzdžiui, indukcinei kaitlentei) reikia daugiau dėmesio. Tokius paviršius reikia reguliariai valyti ir prižiūrėti, naudoti specialias valymo medžiagas, kurios sukuria apsauginį sluoksnį ant paviršiaus, apsaugodamos jį nuo nešvarumų. Prieš kiekvieną naudojimą patariama sausai nuvalyti naujai nutūpusias dulkes ir kitus nešvarumus. Jokiu būdu nenaudokite abrazyvių šveitiklių, plieno vatos ar itin stiprių, tam neskirtų valiklių – seniems degėsiams yra sukurti specialūs grandikliai.

Vonios kambaryje – atskiros taisyklės

Jei nemėgstate daug laiko skirti namų ruošai, atsakingai pasirinkite vonią. Akrilas populiarus, itin lengvai valomas – jam tiks kone visi cheminiai valikliai. Žinoma, jis minkštesnis už emalį, tad šiurkščias šluostes atidėkite į šalį ir pamirškite senovinius patarimus vonios priežiūrai naudoti. Abrazyvios dalelės subraižys paviršių, tad paviršiaus blizgesio atgauti nebepavyks. Be to, vonios paviršių reikia saugoti ir nuo rūdžių.

Plieninės vonios nekeičia spalvos, tad ir valymas paprastesnis bei retesnis – padės įprasti skysti valikliai. Nesunkiai po įbrėžimų atnaujinamos ir akmens masės vonios.  Esminė vonių priežiūros taisyklė – reguliarus valymas po kiekvieno maudymosi, nepaliekant muilo ir kitų nuosėdų ir valymas be jokių aštrių šepečių/kempinių.

Svarbu

  • Informaciniai leidiniai spausdinami ne veltui – nors, atrodytų, intuityviai žinome, kaip pajungti ir naudoti orkaitę, skirkite kelias minutes ir skyriui apie daikto priežiūrą.
  • Prieš išmėgindami naujas chemines priemones ar net ekologiškiausius valiklius, neskubėkite, kad netektų raudoti dėl didelės dėmės stalo viduryje. Priemonę pirmiausia išbandykite ant mažiausiai matomos dalies.
  • Aštrios kempinės, abrazyvūs šveistukai ir šepečiai gali pažeisti net tvirčiausią paviršių. Įsisenėjusias dėmes geriau įveikite ne jėga, o sumanumu – pavyzdžiui, dėmę įtrynę actu, soda, chemine priemone ar kt. ir ją palaikę ilgesnį laiką.
Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.