„Grite“ švaros ekspertas psichologas Eligijus Jokubaitis

Įkalbėti vaiką tvarkytis kartais užtrunka ilgiau nei viską sutvarkyti pačiam. Tačiau nuolat nuolaidžiaudami savo atžaloms tik darom meškos paslaugą ir kertam kelią svarbiems įgūdžiams ugdyti. Žinodami savo pareigas ir jas atlikdami vaikai mokosi organizuotumo ir vysto atsakomybės jausmą.

Bet ką daryti, kaip su vaiku sutarti, kai jaučiate, kad kontrolė slysta iš rankų ir kiekvienas pokalbis su vaiku dėl nepaklotos lovos virsta konfliktu? Kaip išmokyti vaiką tvarkytis?

Teigiamas pavyzdys

Šeima ir artimoje aplinkoje esantys žmonės savo elgesiu formuoja vaiko požiūrį į tvarką ir higieną. Vaikai puikiai modeliuoja suaugusiųjų elgesį ir iki tam tikro amžiaus tai yra vienas iš pagrindinių būdų, padedančių jiems mokytis.

Jei atžalos kasdien matys tvarką bei darbą, kuris įdedamas, kad namai būtų švarūs, tikėtina, jog šį įprotį įgis ir patys. Todėl svarbu labai konkrečiai išaiškinti, kad namai patys nesusitvarko ir žaislai į spintas nesuvaikšto. Tvarka yra būtina, norint gyventi jaukiai ir patogiai, tad apsitvarkyti reikia kasdien.

Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kaip patys sutinkate faktą, jog laikas tvarkyti namus. Jei nuolat rodote, kad šis darbas jus vargina ir neteikia jokio džiaugsmo, greičiausiai ir vaikui tai netaps malonia veikla.

Žingsnis po žingsnio

Siekdami išugdyti įprotį tvarkytis, į šią veiklą vaiką įtraukite kuo anksčiau. Vaikščioti pradėjęs mažylis jau yra pajėgus mokytis ir gali padėti savo žaislą į tam skirtą dėžutę. Šiek tiek paaugęs – jau gali būti atsakingas už visos žaislų lentynos sutvarkymą.

Svarbiausia suskirstyti tvarkymosi procesą į konkrečias mažas užduotis, kad vaiko neapimtų bejėgiškumo jausmas, kuris dažnai būna ašarų ir ožiukų priežastis. Netikėtai gauta užduotis susitvarkyti kambarį ir įvairiausių darbų gausa kelia irzulį ir vaikas nebežino, nuo ko pradėti. Apie tai, jog teks susitvarkyti, praneškite iš anksto, nuteikite ir motyvuokite vaiką šiam darbui, o už atliktą užduotį siūlykite paskatinimus, kurių jis tikrai norėtų.

Gudrybės

Sudarykite sąlygas vaikui džiaugtis tvarka ir ją vertinti, užuot pateikę tai kaip namų taisyklę. Skirkite svarbioje namų vietoje esančią lentyną ar stalčių, už kuriuos jis bus atsakingas. Savo vietos, kuria reikia rūpintis, turėjimas gali paskatinti atsakomybę bei teigiamą požiūrį į tvarkymąsi.

Taip pat svarbu, kad kiekvienas daiktas namuose turėtų savo vietą ir visi šeimos nariai žinotų, kur ši vieta yra. Pasirūpinkite, kad vaikai turėtų savo daiktams laikyti skirtas dėžes, išsiaiškinkite ir sužymėkite, kur kokie daiktai bus laikomi. Taip išvengsite sumaišties ir padėsite atžalai susistyguoti tvarkymosi procesą.

Kuo daugiau daiktų – tuo ilgiau tenka tvarkytis, todėl siūlykite vaikui laikytis keitimo taisyklės. Tai reiškia, kad naują žaislą bus galima pirkti tik tuo atveju, jei senas bus kažkam atiduotas ar padovanotas. Tai leis kontroliuoti žaislų kiekį bei mokys vaiką dalintis. Žinodamas, kiek laiko užtrunka susitvarkyti daiktų pilną kambarį, vaikas sutiks su tokiomis žaidimo taisyklėmis.

Linksmybės

Paverskite tvarkymąsi šeimyniniu ritualu: sutarkite konkrečią savaitės dieną ir laiką, kada namuose skelbiamas švaros metas. Vaikui tvarkytis bus kur kas smagiau, jei tai darysite drauge. Suteikite šiam procesui savo tradicijų – klausykite visų šeimos narių mėgstamos muzikos, apsirenkite tvarkymosi rūbais (lai jie būna juokingi ir išskirtiniai) ir švaros dieną paverskite tikromis linksmybėmis.

Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.