Per vienerius metus pasaulyje susidaro tiek atliekų, kad jomis užpildytomis šiukšliadėžėmis būtų galima nutiesti kelią nuo Žemės iki Mėnulio. Gal šiandien pats metas užmesti akį į savo šiukšliadėžę ir įvertinti, ką jos turinys sako apie santykį su gimtąja planeta? Atliekų rūšiavimas namuose – tikrai įmanoma užduotis, o ir vietos kelioms šiukšliadėžėms namuose atrastum. Metas pereiti į gudriųjų gamtos mylėtojų pusę!

Kelios šiukšlinės vietoje vienos. Kaip tai įmanoma?

Šiukšlinė tikrai nėra mėgstamiausia interjero detalė mūsų namuose, tad mintis apie jų „pagausėjimą“ dažnai prigesina norą rūšiuoti atliekas. Tačiau išeitis sklandžiam perėjimui prie geresnių įpročių yra, ir net ne viena:

Kokią vietą pasirinkti? Rūšiavimui skirta vieta neturėtų būti sandėliukas, balkonas ar kitas tolimas namų kampas. Pripažink – pagunda išmesti plastikinį indelį į kasdien naudojamą bendrų atliekų šiukšlinę bus didesnė, jei plastikui skirtos dėžės teks eiti ieškoti į kitą kambarį. 🙂 Atliekų rūšiavimas taps paprastesnis, jei jam paskirsi įprastą vietą – kur ir stovi dabartinė šiukšlių dėžė.

Ką reikia rūšiuoti? Šiukšles turėtum rūšiuoti į stiklą, plastiką, popierių ir likusias buitines atliekas. Nenaudojamiems elektroniniams prietaisams ir baterijoms skirtas dėžes gali rasti kone kiekviename prekybos centre, o ir pastarųjų atliekų namuose atsiranda taip retai, kad joms tikrai neprireiks atskiros vietos. Taigi, metas apgyvendinti 4 šiukšlines.

Kaip tilpti virtuvėje? Nors baldų gamintojai šiandien siūlo ne vieną patogų ir gražų rūšiavimo sprendimą namams, neprivalai pirkti naujos spintelės! Virtuvėje slepiasi ne viena neišnaudota erdvė, o ir rūšiavimo entuziastai yra sugalvoję puikių idėjų:

  • Dėžės–stalčiukai. Pagalvok apie laisvas erdves virtuvės balduose ar šalia jų. Galbūt tavo spintelės pakeltos ant kojelių, tad po jomis ant grindų dar yra vietos ištraukiamoms dėžutėms? Šiuo atveju tavo sprendimas galėtų būti plastikinės ar pintos dėžės, kurios ne tik tvarkingai suguls viena šalia kitos, bet ir nė iš tolo neprimins šiukšlių dėžių.
  • Rūšiavimo maišai. Šiandien galima įsigyti spalvingų, rūšiavimui skirtų daugkartinio naudojimo plastikinių maišų su rankenomis. Jei įpratai šiukšlių dėžę laikyti vienoje iš virtuvės spintelių ir nenori jos keisti – rinkis mažesnę jos versiją buitinėms atliekoms, o tos pačios spintelės viduje įtaisyk kabliukus trims rūšiavimui skirtiems maišams. Daugiau vietos jie užims tik tada, kai užsipildys, o tai bus ženklas, kad metas išnešti šiukšles. Nepamiršk, kad kabliuką gali įtaisyti ir ant durelių vidinės pusės.
  • Puošnios… šiukšlinės! Anokia čia problema turėti daugiau šiukšlinių, jei jos puošia virtuvę. Juolab, kad nuo šiol atliekų neturėsi daugiau – jos tiesiog bus išskirstytos į 4 (taigi – mažesnes) dalis. Įsigyk paprastas nedideles šiukšlių dėžes ir jas „įvilk“ į gražesnį pavidalą, pavyzdžiui – pintus krepšius, kaip čia. Urbanistinio interjero virtuvėje puikiai tiktų metalinės šiukšlių dėžutės, kurias gali nudažyti.

Kaip teisingai rūšiuoti?

Atliekų rūšiavimas įkandamas net ir pradedantiesiems gamtos mylėtojams. Trumpa atmintinė, kaip teisingai rūpintis mus supančia aplinka:

  • Į popieriaus konteinerį keliauja laikraščiai, žurnalai, kartonas, vokai, knygos, popierinės maisto pakuotės, pakavimo popierius, bet ne sauskelnės, vienkartinės servetėlės ar popierius, padengtas plastiku.
    Popierinės pakuotės turi būti sausos ir švarios – priešingu atveju jos keliauja ne į popieriui, o į bendroms atliekoms skirtą konteinerį.
  • Į stiklo konteinerį keliauja buteliai, stiklainiai be dangtelių, stiklo duženos ir atraižos, bet ne veidrodžiai, porceliano, krištolo buteliai, keramikos, dezinfekcinių priemonių buteliai, elektros lemputės, namų langų stiklų paketai, automobilių stiklai.
    Nebūtina plauti išmetamo stiklo buteliukų (nebent juose būtų riebalų) ar nulupti jų etikečių – svarbu, kad juose nebebūtų skysčio.
  • Į plastiko konteinerį keliauja plastikiniai buteliai, plastikinės maisto pakuotės, buitinių priemonių tara, maišeliai, plėvelė, žaislai be elektroninių įtaisų, kombinuotos pakuotės TetraPak, Elopak, pieno, sulčių pakuotės, saldainių, traškučių, kiti pakeliai, metaliniai dangteliai, gėrimų, konservų skardinės, kitos smulkios metalinės atliekos, bet ne dantų šepetėliai, skutimosi peiliukai, higienos reikmenys, medicinos atliekos, švirkštai, aerozolio flakonėliai, indeliai nuo dažų, smulki ir stambi elektroninė įranga.

Jei rūšiuoti dar ir nepradėjai, bet perskaitei šiuos patarimus – sveikiname, pirmas žingsnis vyko ir pavyko. 🙂 Liko žengti antrąjį, tą praktinį, o jis, tiesą sakant, bus labai didelis, bet… ne toks ir sunkus!

Ir sakome ačiū, kad nusprendei prisidėti prie pokyčių Žemėje!

Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.