„Grite“ švaros ekspertė gydytoja alergologė klinikinė imunologė Neringa Stirbienė

Netvarka namuose gali tapti pagrindine ramybės šeimoje ardytoja, o nuo lentynos nenuvalytos dulkės – bjauriomis nuotaikos gadintojomis. Kampuose susikaupę dulkių kamuoliai ir drėgnos sienos savyje gali slėpti kenkėjų, ilgainiui sukeliančių labai nemalonius sveikatos sutrikimus. Kita vertus, beprotiškas sterilumas taip pat nepadeda, ypač vaikams. Gyvename švariau, steriliau nei prieš 100 m., o aplinkos užterštumas didėja, todėl žmogaus organizmas reaguoja į tai, kas kenksminga.

Dulkės namuose. Ar pavojinga?

Jų neišvengsime, kad ir kiek tvarkytumės ar investuotume į modernius švaros prietaisus namuose. Ypač gyvendami mieste. Sveikam žmogui dulkės nėra pavojingos. Tačiau didelė jų sankaupa gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti čiaudulį ir kosulį. Taip pat svarbu žinoti, kad dulkės nėra vienalytė medžiaga, jas sudaro dalelės, kurios pakliūva į namus iš gatvės, suodžiai, gyvūnų pleiskanos, maisto dalelės, dulkių erkutės, pelėsis. Būtent šie komponentai ir sukelia alergijos simptomus. Todėl sergantiesiems alergine sloga ar astma, dulkių namuose reikėtų vengti ir jų kiekį aplinkoje mažinti.

Ką reikia žinoti apie dulkių erkutes?

  • Dulkių erkutės veisiasi ten, kur šilta ir drėgna. Jų gali būti patalynėje, čiužiniuose, balduose, storose bei sunkiose užuolaidose, minkštuose žaisluose, knygų lentynose, kiliminėje dangoje.
  • Visiškai jų išnaikinti neįmanoma, tačiau, palaikant švarą namuose, jų kiekį galima sumažinti ir taip erkių sukeliamus simptomus žmogui susilpninti.
  • Kovojant su dulkių erkutėmis patalynę geriausia skalbti šešiasdešimties laipsnių temperatūroje, grindis ir lentynas valyti drėgnai, kad pakeltos dulkės nenusėstų kitur.
  • Kenčiantiems nuo alergijos minkštų žaislų, kilimų ar kiliminės dangos, storų užuolaidų, gyvūnų reiktų atsisakyti visai, nebūti tose patalpose, kur daug knygų, nekaupti namuose patalynės.
  • Ir žinoma, niekada nepamiršti tiesiog labai gerai išvėdinti namų.

Siaubas baubas pelėsis

Jei dulkių erkutės alergijos simptomus sukelia alergiškiems žmonėms, pelėsis yra labai nesveika visiems, net ir alergijos simptomų nepatiriantiems žmonėms. Pelėsis linkęs veistis tamsiose vietose, taip pat ten, kur šilta ir drėgna, dažniausiai – vonios kambaryje, patalpų kampuose. Jis labai kenksmingas tuo, kad gali provokuoti astmą, alerginę slogą, nosies užgulimą. Norint neįsileisti į namus pelėsio, svarbu valyti, vėdinti ir prižiūrėti tas vietas, kuriose gali kauptis drėgmė ir patenka mažai saulės šviesos. Taip pat galima naudoti profilaktines priemones.

Kovos su dulkėmis ginklai

  • Renkantis namų valymo priemones, reiktų atidžiai perskaityti etiketes, kur naudoti medžiagą, kiek jos reikia.
  • Valant namus su priemonėmis visada reikia dėvėti pirštines, kad oda būtų apsaugota nuo sudirginimų.
  • Išvalius namus su priemonėmis, juos reikia gerai išvėdinti, kad neliktų valiklių kvapo.
  • Natūralios priemonės: soda, citrinos rūgštis, actas, taip pat yra tinkamos ir veiksmingos kovai su pelėsiu bei namų aplinkos švarinimui.
  • Reikėtų nepamiršti, kad per didelis sterilumas taip pat kenkia, ypač vaikams. Ypač švarioje aplinkoje užaugę vaikai vėliau būna linkę sirgti alerginėmis ligomis, nes jų organizmai nuo mažumės nepripranta atpažinti alergenų ir su jais kovosi.
Grįžti į pradinį puslapį
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.